Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu

Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana uczciło Św. Kazimierza

Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele. Mszą św. w bazylice św. Kazimierza uczciliśmy św. Kazimierza, patrona Radomia i diecezji.

„Powinien nie narodzić się, albo zostać wieczny”. Tak o królewiczu Kazimierzu powiedział Kallimach, jego wychowawca, włoski humanista, sekretarz króla Kazimierza IV Jagielończyka. Tę opinię przypomniał w homilii bp Henryk Tomasik, który w bazylice św. Kazimierza przewodniczył Mszy św. w uroczystość patrona Radomia i diecezji.

Ordynariusz mówił również o mądrości, której – podobnie jak mędrzec z Księgi Syracha – szukał św. Kazimierz od młodości. – Szukał mądrości w modlitwie, a szukał jej po to, by wprowadzać ją w czyn. Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele. I my szukajmy mądrości, która jest umiejętnością odczytywania woli Pana Boga – apelował bp Tomasik.

Bp Henryk odniósł się również do naszej współczesności, w której jest tyle zagrożeń, a które bardzo często osadzają się w kryzysie prawdy i mylnym odczytaniu pojęć. – Odchodząc od prawdy, która swój fundament znajduje w odczytywaniu rzeczywistości, wolność mylimy z dowolnością. Wśród sporów i podziałów brakuje nam rzetelnych debat – stwierdził kaznodzieja.
Bp Tomasik odniósł się także do bluźnierczej sztuki „Klątwa”.

– Pojawiła się w przestrzeni społecznej i w mediach sprawa wolności artystycznej. A sztuka to szukanie i pokazywanie piękna. „Piękno kształtem jest miłości, i tyle”, mówił C.K. Norwid. Czy kształtem miłości jest spektakl zawierający profanację krzyża i akt seksualny z figurą św. Jana Pawła II? Czy ten spektakl pokazuje piękno, a przez to prowadzi do miłości? – pytał i podsumował: – My nie chcemy się mścić. Chcemy wynagradzać za zło. Trzeba nam w życiu społecznym odbudowywać szacunek do tego, co święte, do sfery sacrum. A ten rozpoczyna się już w dobrze wykonanym znaku krzyża. Przemiany społeczno-polityczne zaowocują tylko wtedy, gdy pięknym będzie człowiek.

Zob. foto na: radom.gosc.pl

Autor: ks. dr Zbigniew Niemirski
Źródło: http://radom.gosc.pl