Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu

VI Pielgrzymka na Jasną Górę Bractw Kurkowych Okręgu Centralnego RP A.D. 2019

W niedzielę – 15 września b.r., po raz szósty pielgrzymowali na Jasną Górę bracia kurkowi ze Strzeleckich Bractw Kurkowych Okręgu Centralnego RP.

Bractwa  kurkowe z Okręgu Centralnego RP, już po raz szósty pielgrzymowały, aby dziękować Jasnogórskiej Hetmance Narodu Polskiego, za doświadczane w każdym dniu łaski i dobrodziejstwa w życiu osobistym  oraz  wspólnoty brackie które tworzą,  zawierzyć Jej swoją służbę Ojczyźnie, wartościom chrześcijańskim oraz działalność charytatywną. Organizatorem dorocznych pielgrzymek brackich na Jasną Górę, jest Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu. W jasnogórskim apelu, uczestniczył z bractwami ks. abp Wacław Depo.

– Pielgrzymki na Jasną Górę dla wielu chrześcijan, również dla konfraterni kurkowych, stanowią ważne punkty w życiu, niczym kamienie milowe wyznaczają nowe szlaki, w służbie Ojczyźnie, Kościołowi i ludziom w potrzebie. Prowadzą nas do postanowienia odmiany życia, często pomagają w podjęciu konkretnych, ważnych i dobrych życiowych decyzji, a wielu pielgrzymom ukazują wielką prawdę o miłosierdziu Boga – mówi Sławomir Adamiec, hetman radomskiej konfraterni.

Wyjątkowym punktem tegorocznej pielgrzymki, był udział braci kurkowych w zwiedzaniu i przeżywaniu wystawy „Śladami Jezusa”, która jest interaktywną podróżą do Jerozolimy sprzed 2000 lat.

Dzięki porywającej narracji i spektakularnym multimediom, znajdujemy się w centrum wydarzeń Wielkiego Tygodnia, który zmienił historię świata.

Narratorem wystawy jest Piotr Fronczewski, a opiekunem merytorycznym franciszkanin o. Narcyz Klimas OFM, ekspert w tematyce Bożego Grobu, służący od 20 lat w Jerozolimie.

– Dzięki tej wystawie odwiedziliśmy miejsca, w których dokonała się śmierć i zmartwychwstanie Jezusa… i to, co pozostało po tych wydarzeniach… odkryliśmy historię ludzi, dzięki którym do dziś istnieje bazylika Bożego Grobu… Była to  dla nas  pielgrzymka „śladami Jezusa…”  –  mówi Adamiec.

– Pielgrzymki brackie ukazują nam również naszą właściwą relację do rzeczywistości drogi ziemskiej, która często opisywana jest jako wędrówkę. Przecież od narodzin, aż do śmierci każdy z nas znajduje się w szczególnej kondycji „homo viator”. Każda pielgrzymka, jest więc symbolem indywidualnej wędrówki człowieka wierzącego, śladami Odkupiciela: jest praktyką czynnej ascezy i pokuty za ludzkie słabości, wyraża nieustanną czujność człowieka wobec własnej ułomności i przygotowuje go wewnętrznie do przemiany serca. Podczas mszy św., drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach, czuwania i modlitwy, kurkowi bracia ukazują świadectwo postępu naprzód drogą chrześcijańskiej doskonałości, starając się dojść z pomocą łaski Bożej do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa (Ef 4,13). Podczas jasnogórskiego apelu, z udziałem ks. abpa Wacława Depo, raz jeszcze odpowiedzieliśmy naszej Matce: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!” – podsumowuje hetman Adamiec.

autor: red

foto. Prof-Art Ryszard Sierociński 

zob. więcej foto: TUTAJ oraz na stronie FB Bractwa