Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu

25 lat Diecezji Radomskiej

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca 2017r.) Diecezja Radomska przeżywała Srebrny Jubileusz powstania. Mszy św. w radomskiej katedrze przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana w Radomiu (Bractwo).

– Kościele Radomski, raduj się obdarowaniem łaską, wybraniem! I w duchu św. Faustyny z jej objawienia: czy będziemy umieli być wdzięczni za wszelkie dary, których uczestnikami staliśmy się i które Bóg przygotował przez nas naszym braciom i siostrom? – powiedział w pozdrowieniu abp Wacław Depo , metropolita częstochowski.

Abp Wacław Depo wygłosił również homilię. – „Pragnę opisać Kościół, mój Kościół… – pisał kard. Karol Wojtyła – Kościół, który rodzi się wraz ze mną, ale wraz ze mną nie umiera; ja też nie umieram z nim… który mnie stale przerasta…”. Ten Kościół, nasz Kościół, noszący dziś tytuł „Radomski”… Dzisiaj dziękujemy Bogu za dar jego powołania bullą św. Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 roku wraz z pasterzami: biskupem Edwardem Materskim, biskupem Adamem Odzimkiem i biskupem-nominatem Stefanem Siczkiem. I w tej charyzmatycznej więzi pokoleniowej prowadzili Kościół kolejni pasterze: bp Jan Chrapek i bp Zygmunt Zimowski. Dziś z wdzięcznością wymieniamy imiona biskupów Henryka, Adama i Piotra. – mówił metropolita częstochowski.

Zwrócił również uwagę na kilka ważnych wydarzeń, które miały i mają wpływ na kształt i dzieje Kościoła Radomskiego, a dokonały się w kościele pw. Opieki NMP, który 25 lat temu został katedrą radomską. Pierwszą datą przywołaną przez abp. Depo był dzień 18 czerwca 1972 r., kiedy to na szlak nawiedzenia powróciła kopia obrazu Czarnej Madonny uwolniona z internowania i przywieziona do Radomia przez śp. ks. inf. Józefa Wójcika.

Metropolita częstochowski wspomniał również koronację obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy dokonaną przez kard. Karola Wojtyłę w 1977 r. Z inne wspomniane wydarzenia to: I Ogólnopolska Konferencja Episkopatu Polski (1984 r.) oraz wizyta papieża Jana Pawła II w Radomiu (4 czerwca 1991 r.). W radomskiej katedrze odbyło się pięć konsekracji biskupów: Adama Odzimka, Mariana Zimałka, Stefana Siczka, Zygmunta Zimowskiego i Piotra Turzyńskiego. Uroczystości konsekracji bp Zimowskiego przewodniczył kard. Joseph Ratzinger, 3 lata później papież Benedykt XVI.

Podczas Mszy św. Jubileuszowej rozpoczęło się w Diecezji Radomskiej „Jerycho Różańcowe” – wielka modlitwa adoracyjno-wynagradzająca. – Podejmujemy prośbę Matki Bożej skierowaną do świata podczas objawień w Fatimie. Pragniemy całą Diecezją wyznać wiarę w Bożą sprawiedliwość i składać wynagrodzenie za zło istniejące w świecie. Skierujemy do nieba także wspólną modlitwę o nawrócenie grzeszników. – mówi bp Henryk Tomasik zachęcając do włączenia się w tę modlitwę.
Przedstawiciele dekanatów, zgromadzeń zakonnych i szpitali odebrali świece i różańce poświęcone w Fatimie. W przeżywanie „Jerycha Różańcowego” wprowadził ks. Jacek Mizak, wicerektor WSD w Radomiu.

Na zakończenie bp Henryk Tomasik dokonał aktu zawierzenia Diecezji Radomskiej Maryi, Matce Kościoła. – Matko Chrystusa i Matko Kościoła… Stajemy przed Tobą, Maryjo, z naszą wdzięcznością i z naszą miłością. Zasłuchani w głos Twego Syna, Jezusa Chrystusa, który z Krzyża mówi do nas: „Synu, oto Matka twoja”, wdzięczni za Twoją, Maryjo, macierzyńską obecność wśród nas, pragniemy Tobie, Matko, i Twemu Niepokalanemu Sercu zawierzyć świat, Kościół, naszą Diecezję i nas samych. – modlił się ordynariusz Diecezji Radomskiej.

Zob. foto. na: DIECEZJA RADOMSKA oraz: radom.gosc.pl

Autor: xsp / www.diecezja.radom.pl