Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu

Śladami Jezusa. Jerozolima w Warszawie

Z udziałem przedstawicieli Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu, 29 marca 2019r. odbyła się uroczystość otwarcia wystawy „Śladami Jezusa”. Ta wystawa to nie tylko doświadczenie podróży do źródeł chrześcijaństwa, ale przede wszystkim bardzo żywy obraz miłości i miłosierdzia Boga wobec człowieka.

Znana historia opowiedziana na nowo. Realistyczna rekonstrukcja miejsc z Jerozolimy sprzed 2000 lat, wyjątkowa muzyka, spektakularne animacje, a nawet zapachy – tego wszystkiego można zasmakować na multimedialnej wystawie „Śladami Jezusa”, która do czerwca będzie w Warszawie. W podróży do źródeł chrześcijaństwa towarzyszy nam głos narratora Piotra Fronczewskiego, dopełniony przez poruszający śpiew syryjskiej artystki Myrny Kbbeh. To niezapomniane i poruszające przeżycie.

Każdy, kto przyjdzie w tegoroczne Triduum paschalne do kościoła warto, żeby zobaczył tę wystawę. Warto, żeby przeżył tę inscenizację multimedialną, która w sposób niezwykły, nietypowy pokazuje te trzy najważniejsze dni w życiu Pana Jezusa, które są wpisane w życie każdego z nas, przez chrzest, w którym zostaliśmy zanurzeni – powiedział podczas ceremonii otwarcia wystawy Kard. Kazimierz Nycz. Zwiedzający odbywają w fizycznej przestrzeni osobistą pielgrzymkę z Wieczernika – w którym właśnie skończyła się Ostatnia Wieczerza – przez ogród Getsemani, stają u stóp Golgoty, poznają historię narzędzi Męki Pańskiej, następnie są przed Bożym Grobem, po czym przechodzą do sali pogrzebowej by poznać sposób pochówku Jezusa i fenomen Całunu Turyńskiego, oraz chust z Oviedo i Manopello. Następnie poznają historię Bożego Grobu w formie filmu, po czym dowiadują się o rozwoju chrześcijaństwa w formie widowiska świetlnego, by przejść do Sali ośladach Polaków w Ziemi Świętej i wrócić z powrotem do Wieczernika, w którym właśnie nastąpiło zesłanie Ducha Świętego. Dziękuję organizatorom tej wystawy za inicjatywę, pomysł i realizację.Cieszę się, że ona powstała – mówił bp. Romuald Kamiński. Chodzi przede wszystkim o wydobycie pewnych emocji, aby człowiek poczuł to co może zobaczyć w Jerozolimie.

Rzeczywiście Ci, którzy wychodzą, którzy zwiedzili tę wystawę twierdzą, że jest to przeżycie – opowiadał O. prof. Narcyz Klimas, opiekun merytoryczny wystawy. Autorem i realizatorem wystawy jest studio kreatywne Tengent, którego członkowie mają na swoim koncie takie produkcje jak film „Miasto ruin” dla Muzeum Powstania Warszawskiego, „Niezwyciężeni” dla IPN, czy projekt wystawy stałej Muzeum Historii Polski. Wystawa została zaprojektowana tak, by przybliżyć sacrum językiem kultury. Przemawia zarówno do umysłu, jak i serca. Dostarcza wiedzę i oferuje duchowe przeżycie.

Zwiedzający będą mogli między innymi stanąć u stóp Golgoty, poznać historię Bożego Grobu, obejrzeć wyjątkowe obiekty związane z historią Jezusa i pomyśleć o swojej roli w tej opowieści – wyjaśnia Krzysztof Noworyta ze studia Tengent, producent i pomysłodawca wystawy.

Ekspozycja jest otwarta codziennie od godz. 9.00, od poniedziałku do piątku do godz. 20.00, a w weekendy do 21.00. Bilety (na konkretną godzinę) można kupić na stronie: www.sladamijezusa.pl