Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu

Piotr Lutostański V. Radomskim Królem Kurkowym A.D. 2016

W sobotę na strzelnicy PZŁ w Piastowie k. Radomia, Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu wyłoniło V. Radomskiego Króla Kurkowego, którym został Piotr Lutostański. Grand Prix uzyskał Sławomir Adamiec.

DPP_0008

Wybór królów kurkowych to najstarsza tradycja bractw kurkowych w Polsce, której początki sięgają średniowiecza, kiedy strzelano do drewnianego kurka z łuków i kusz, a po upowszechnieniu prochu z rusznic również do drewnianych tarcz.

W średniowieczu prawo magdeburskie nakładało na mieszkańców miast obowiązek ich obrony własnymi siłami podczas wojen i napadów zbrojnych. Każdy cech rzemieślniczy i kupiecki miał wyznaczone do obrony stałe miejsce: ulicę, odcinek murów miejskich, basztę, bramę miejską. Członkowie cechów z konieczności, przez cały rok ćwiczyli się w strzelaniu, urządzali także doroczne zawody sprawdzające ich kunszt strzelecki.

W Radomiu Kazimierz Wielki w 1364 roku zmienił przestarzałe wówczas prawo średzkie na korzystniejsze magdeburskie i nadał mieszkańcom miasta wiele przywilejów, ale i obowiązek obrony miasta. W tej sytuacji prawnej Radom, musiał również posiadać zorganizowany system obrony, z który odpowiedzialni byli przedstawiciele cechów, być może skupionych w konfraternię bracką.

Aż do końca XIX wieku bractwa kurkowe miały charakter formacji obronnej i „szkoły strzeleckiej”. Rozwiązane przez zaborców, zostały odnowione wpierw w Krakowie w czasach II Rzeczypospolitej – ale już jako stowarzyszenia honorowe, patriotyczne, podtrzymujące najpiękniejsze, polskie tradycje.

Współcześnie w Radomiu Bractwo Kurkowe św. Sebastiana powstało w 2012 roku.

DPP_0001

Raz do roku, również w Radomiu odbywają się zawody w strzelaniu do drewnianego kura; symbolu waleczności, odwagi i gotowości do obrony swojego terytorium. W tegorocznych zawodach na strzelnicy PZŁ w Piastowie, najlepszym strzelcem okazał się Piotr Lutostański, który przez rok będzie nosił tytuł V. Radomskiego Króla Kurkowym. Tegorocznym radomskim wicekrólem kurkowym został Stanisław Zubek.

Grand Prix tegorocznego strzelania kurkowego, przypadło Sławomirowi Adamcowi, a karabelę Hetmana Żółkiewskiego, zdobył Kazimierz Ciszek.

W radomskich strzelaninach uczestniczyli w tym roku również przedstawiciele bractw z Lublina oraz podlasko – kozieradzkiego.

Autor: red

Źródło: Bractwo Kurkowe Radom

Więcej foto. z wyboru V. Radomskiego  Króla Kurkowego na profilu FB Bractwa Św. Sebastiana