W radomskich uroczystościach 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczestniczyło Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu
Rozpoczęło się od gwałtownej burzy, która przeszła nad miastem. Z tego powodu Msza św. sprawowana była w kościele garnizonowym, a nie na placu przed świątynią. W Radomiu, podobnie jak w całym kraju, odbyły się uroczystości 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zob. GALERIA Obchody 225 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja w Radomiu
Konstytucja 3 Maja, pierwsza w Europie i druga w świecie, była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową. Zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju – powiedział w słowie wprowadzenia Paweł Dycht, z Urzędu Miasta w Radomiu, a następnie w imieniu Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia, przywitał przybyłych gości, a tutaj m.in. przedstawicieli władz miasta, parlamentarzystów, samorządowców, kombatantów, żołnierzy, reprezentantów różnych służb mundurowych oraz poczty sztandarowe.
Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński. – Św. Augustyn, Ojciec Kościoła z V w., napisał, że nasze życie jest jak mozaika zaplanowana przez Pana Boga. Poszczególne chwile to pojedyncze kamyki i nie zawsze widzimy całość obrazu. Zobaczymy go kiedyś i zrozumiemy w pełni – mówił. Także społeczeństwo porównał do takiej mozaiki, gdzie każdy z nas jest kamykiem mającym budować piękną całość. – Oby nikt nie przyczyniał się do tego, by ona była brzydka – apelował. Mówił także o konieczności wyzbywania się egoizmów na rzecz dobra wspólnego.
– Patrząc wokół nas, smucimy się, że jest wśród nas tyle napięć. Czy jest w tym wszystkim światło nadziei? – pytał, a jako drogowskaz wskazał na Matkę Bożą: – Dziś rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale też uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Ona niejeden raz przychodziła nam z pomocą. „Cały Twój”, mówił do Niej św. Jan Paweł II. “Wszystko postawiłem na Maryję”, deklarował kard. Stefan Wyszyński, a kard. August Hlond zapowiadał, że „zwycięstwo, jeśli przyjdzie, będzie to zwycięstwo Maryi”.
Po Eucharystii wręczono medale i odznaczenia. Odbył się Apel Poległych i wojskowa defilada. Na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
Autor: ks. dr Zb. Niemirski http://radom.gosc.pl
Zob. również relację na Radio Plus Radom