Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu

226. Rocznica Konstytucji 3 Maja

W radomskich uroczystościach 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczestniczyło, jak każdego roku Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu

– Polskość to wspólne dobro, to dar, to łaska, ale także odpowiedzialność – mówił w homilii bp Piotr Turzyński.
Zdjęcie użytkownika Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu.

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w całej diecezji. W Radomiu rozpoczęły się Mszą św. w kościele garnizonowym. W uroczystość NMP Królowej Polski przez wstawiennictwo Matki Bożej modlono się o pomyślność dla naszej ojczyzny, za tych, którzy nią kierują, i za jej mieszkańców. Eucharystii przewodniczył bp Turzyński.

Zdjęcie użytkownika Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta, władz samorządowych, zaproszeni goście, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń kombatanckich, organizacji społecznych, szkół, żołnierzy oraz parafianie.

Zdjęcie użytkownika Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu.

– W uroczystość MB Królowej Polski zaglądamy w przeszłość, do historii, aby z szacunkiem popatrzeć na pokolenia, które żyły przed nami, aby uczyć się na ich błędach i spoglądamy ku przyszłości – mówił w homilii bp Piotr. Przypomniał, że ta uroczystość łączy dwa momenty w historii. Pierwszy to śluby króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej, gdy monarcha zawierzył Polskę Matce Bożej. Drugi fakt historyczny to Konstytucja 3 Maja. To pierwsza konstytucja uchwalona w nowożytnej Europie, a druga w świecie, po Stanach Zjednoczonych.

– Dzisiaj modlimy się za ojczyznę i chcemy sobie uświadomić, że jest obowiązek miłości ojczyzny. Skąd on wynika? Wynika także z naszej wiary chrześcijańskiej. Przecież wszystko jest darem. Nie wzięliśmy sobie życia i tej ziemi, ludzi, historii. Pan Bóg nas stworzył. Dał nam życie w tym miejscu, pośród takich ludzi. Jeśli nie akceptuje się daru, nie akceptuje się też tego, kto ten dar daje. Obowiązek miłości ojczyzny wynika także z czwartego przykazania. Źródło słowa ojczyzna, bierze się od „ojca”, „ojcowizny”. Czcij ojca i matkę, czyli także ojczyznę, tu, gdzie żyli twoi przodkowie – podkreślał. Biskup zaznaczył, że są tacy, których cechuje kosmopolityzm. Kochają najpierw obcych, a potem swoich. – Jednak najpierw jesteśmy Polakami, a potem obywatelami świata, Europejczykami. Nie zgodzimy się – bo były takie koncepcje – że „polskość to nienormalność”, że „państwo jest teoretyczne”. Nie! To jest nasza matka, ci ludzie, ta ziemia i mamy najpierw obowiązek zadbać o tę ziemię, o tych ludzi i to jest prawdziwy patriotyzm. Nie zaniedbując przy tym innych i miłując ich – mówił.

Zdjęcie użytkownika Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu.

Podczas uroczystości przedstawiciele Zarządu Okręgu Radom Krajowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przekazali do kościoła garnizonowego kilka swoich medali i odznaczeń. Dziękowali za dar życia w służbie Bogu i ojczyźnie.

Zdjęcie użytkownika Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu.

Zdjęcie użytkownika Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli przed świątynię, na pl. Konstytucji 3 Maja. Tu odbył się uroczysty apel z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Później na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

autor: Krystyna Piotrowska źródło: http://radom.gosc.pl

zob. galeria: 226. Rocznica Konstytucji 3 Maja

zob. galeria na radom24.pl

zob. galeria radioplus.com.pl/radom

foto. Jerzy Kutkowski

flaga1