Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu

Marsz dla życia i rodziny 2016

Już po raz piąty ulicami Radomia przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Tym razem pod hasłem: „Każde życie jest bezcenne”. Uczestniczyło w nim około 2 tys. osób. Przyszli, by zamanifestować przywiązanie do wartości rodzinnych i szacunek dla życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

4

W przygotowanie Marszu dla Życia i Rodziny włączyło się 13 stowarzyszeń i organizacji radomskich: Akcja Katolicka DR, Bractwo Kurkowe św. Sebastiana, Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, Duszpasterstwo Akademickie, Duszpasterstwo Rodzin, Klub Inteligencji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy, Radomskie Rady Rycerzy Kolumba, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Stowarzyszenie Polskich Rodzin, Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa, Szkoła Nowej Ewangelizacji oraz  Wspólnota Samorządowa miasta Radomia.

Patrona honorowy objęli: abp Wacław Depo, abp Zygmunt Zimowski, bp Henryk Tomasik

– Papież Franciszek, ukazując piękno miłości w ostatniej adhortacji, podkreślił, że dzisiejszy świat bardzo potrzebuje potężnego zastrzyku miłości małżeńskiej i rodzinnej. Świat jakby gubi się w biurokracji, gubią się relacje między ludźmi. Jakoś wszystko nam się rozchodzi. Dlatego trzeba to piękno miłości małżeńskiej pokazywać. Papież jednocześnie prosi, aby dzisiejsze małżeństwa i rodziny, te, które są silne, wyszły ze swoich domów i dały piękne świadectwo, jak to jest pięknie żyć w wierności małżeńskiej i otworzyć się na nowe życie w swojej rodzinie – mówił ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Radomski marsz rozpoczęła Msza św. w kościele św. Jana. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Tomasik. – Św. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że rodzina jest miejscem świętym i uświęcającym. Dzisiaj modlimy się o prawidłowe spojrzenie na każdą rodzinę, modlimy się także o to, aby dziecko nienarodzone spotykało się z należytym szacunkiem. To nie jest tylko sprawa wiary czy światopoglądu, bo czy można podjąć dyskusję, jeżeli w 21. dniu bije serce dziecka. Tak mówi biologia, medycyna, psychologia, nie teologia. To jest coś, co można stwierdzić przy pomocy badań naukowych. Jakże to dziwne, że ludzie myślący mają wątpliwości co do tego, czy to jest człowiek – mówił ordynariusz Ordynariusz przypomniał w homilii, że w polskim prawie najmocniej ta prawda jest podkreślona w ustawie o rzeczniku praw dziecka.

– W rozumieniu ustawy dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości. Dzisiaj modlimy się o wielki dar światła dla tych, którzy tego nie rozumieją, ale modlimy się także o naszą jedność w Kościele, aby to, co ważne, aby wielkie wartości Boże i ludzkie nas jednoczyły, a nie dzieliły. O to prosimy Ducha Świętego, który jest duchem prawdy, miłości, mocy, świadectwa, ale i jedności – powiedział.

Po Eucharystii sprzed kościoła wyruszył barwny korowód. Przeszedł ulicami Rwańską i Żeromskiego. Przed Urzędem Miejskim odbył się piknik rodzinny. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i konkursy rodzinne.

Marsz dla Życia i Rodziny wpisał się w przeżywany w diecezji radomskiej Tydzień Ewangelizacyjny. Dlatego na zakończenie odbył się koncert ewangelizacyjny, podczas którego wystąpili raper Łukasz „Wieczny” Wieczorek i zespół „ZaNim Uwielbienie”. Podczas pikniku i koncertu w parku Kościuszki trwała modlitwa wstawiennicza.

Marta Deka Źródło: http://radom.gosc.pl